Az MCC Klímapolitikai Intézetének vendége volt Benji Backer az American Conservation Coalition (ACC) alapító elnöke és a The Conservative Environemntalist című könyv szerzője. Az ACC az Egyesült Államok legnagyobb konzervatív zöldszervezete, százezres tagsággal. Benji szervezete többek között azon is dolgozik, hogy a környezetvédelem fontos szerepet kapjon Donald Trump második elnöksége alatt. Jelenleg a hamarosan hivatalba lépő elnök környezetpolitika-tervezetének kidolgozásában működik közre.
Vendégünket, idén megjelent könyve kapcsán, olyan témákról kérdeztük, mint a konzervatív zöldszervezetek jelentősége, a politikai jobb- és baloldal által képviselt főbb gondolatok a klímaváltozás kapcsán, a vidéki és városi emberek különböző hozzáállása és együttműködési lehetőségei, valamint a diverzifikált energiatermelés fontossága.
Benji szerint, aki már egészen fiatalon érdeklődött a politika iránt, a döntéshozók odafigyelnek a fiatalokra, ha van mondanivalójuk. Ez motiválta őt az ACC megalapítására, mivel úgy érezte, hogy ezen a szervezeten keresztül több emberhez eljuthat a racionális környezetpolitika üzenete. Az általa képviselt üzenet a klímaváltozással kapcsolatban, hogy csökkentsük a kibocsátásainkat, védjük meg a természeti értékeinket és szorítsuk vissza a környezetpusztítást. Mindezek mellett a társadalmi és gazdasági érdekeket is figyelembe kell venni: a zöld átállás következtében ne emelkedjenek drasztikusan az energiaárak, ne próbáljunk egyféle sablonmegoldást ráerőltetni minden társadalmi csoportra, lehetőségektől és földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül, és ne „démonizáljunk” olyan technológiákat, amelyeknek jelenleg még nem mindenhol létezik társadalmilag is fenntartható alternatívája.
Benji racionális környezetpolitikájának része még emellett a társadalmi szembenállások és ellenségképek felszámolása: ne tekintsen a városi lakosság a klímaküzdelem ellenségeként a mezőgazdaságból élőkre és általában a vidékiekre. Azt szeretné, hogy szűnjön meg a demokraták és republikánusok közti szembenállás a környezet- és klímapolitika területén, és általában az együttműködésre törekedjenek a különböző társadalmi csoportok.
Benji természetesen tisztában van azzal, hogy ez utóbbi cél milyen jelentős akadályokba ütközik. Jól látja az amerikai jobboldal gyakran klímatagadó- vagy szkeptikus hozzáállását, ahogy a baloldal gyakran pánikkeltő narratíváját azokon a területen, ahol szerinte a középutas megoldások és a pártpolitikától független gondolkodás vezetne eredményre. Véleménye szerint azonban mindkét oldalon többen vannak a józanul gondolkodók; bár a szélsőséges vélemények hangosabbak, de szerencsére nincsenek többségben. Úgy gondolja, politikai akaratra van szükség ahhoz, hogy a racionális, középutas vélemények nagyobb hangot kapjanak.
Vendégünk elárulta, hogy jelenleg számos zöldszervezettel együtt ő is részt vesz Donald Trump klíma- és környezetpolitikai tervének összeállításában, és hamarosan személyes találkozója is lesz a megválasztott elnökkel. Személy szerint azt várja Trump következő ciklusától, hogy bár növelni fogja a fosszilis energiahordozók kitermelését, és vélhetően a párizsi éghajlatvédelmi egyezményből is ki fog lépni, emellett jelentős természetvédelmi lépéseket fog végrehajtani, mert Roosevelt elnökhöz hasonlóan úgy szeretne megmaradni a köztudatban, mint aki jelentős környezetvédelmi reformokat vezetett be és például sokat tett az amerikai nemzeti parkokért, növelve azok területét. Benji véleménye szerint Trump egyre inkább nyitott arra, hogy tanácsokat fogadjon el olyan szakértőktől, akik nem értenek vele egyet, ami remélhetőleg meg fog mutatkozni környezet- és klímapolitikájában is.
A Klímapolitikai Intézet panelbeszélgetésén kívül Benji Backer számos eseményen részt vett néhány napos itt tartózkodása alatt. Ezekről további részleteket közösségi média felületeinken és a honapunkon találhatnak.