Washington DC-ben először került megrendezésre a TranszAtlanti Energiakonferencia 2023. november 7-én, amelyet a Klímapolitikai Intézet a Warsaw Institute (Lengyelország) és a The Heritage Foundation (USA) szervezetekkel szervezett közösen. A közel-keleti konfliktusok kiújulásával és az olajárak emelkedésével egyértelmű, hogy az energia kulcsfontosságú szerepet játszik a gazdasági fejlődésben, a nemzetbiztonságban és a geopolitikai stabilitásban. A megbízható és megfizethető energiaellátás elengedhetetlen a gazdasági növekedéshez. Az energiabiztonság szavatolása soha nem volt még ilyen fontos.
A Klímapolitikai Intézet kutatómunkatársai, Toldi Ottó, Ördög Enikő, valamint az MCC Geopolitikai Műhely kutatója, Vigóczki Máté György vettek részt a konferencián előadóként vagy panel moderátorként. A lengyel washingtoni misszióvezető-helyettes, Adam Krzywosadzki, valamint James Carafano, a Heritage Foundation alelnöke egyaránt elköteleződését fejezte ki a transzatlanti, így amerika-magyar-lengyel energetikai kapcsolatokat illetően. A magyar washingtoni elsőbeosztott, Schmidt Pál Péter megerősítette, hogy Magyarország számára kiemelt jelentőséggel bír a három ország együttműködése, hiszen a stabil energetikai együttműködések alapozzák meg az országok ellátásbiztonságát, a diverzifikációs törekvések pedig erősítik a versenyképességet.
Az energiabiztonság és energiafüggetlenség témájáról Toldi Ottó vezetőkutató kijelentette:
A technológiasemlegesség elve összeköti a magyar, lengyel és amerikai szakértőket így nem véletlen, hogy a nukleáris energia elismerése szintén közös platformot teremt.
-mondta előadásában, Liliana Śmiech, a Warsaw Institute elnökasszonya.
Sara Vakhshouri az SVB Energy International elnökasszonya kifejtette, hogy a múltban sokszor ellentétként jelent meg az önellátás és a megfizethetőség, hiszen az import energia sokszor olcsóbb, mint a hazai kitermelés. Diana Furchtgott-Roth, a Heritage Energia és Klíma Központ elnökasszonya szerint ma már minden országnak az energetikai önellátásra kell törekednie. Ahogy ezt az orosz-ukrán, illetve a közel-keleti konfliktusok is egyértelművé tették, a biztonsági kockázatok vállalása nagyobb költséggel jár, mint az önellátás kialakítása. Logan West, a Danube Institute kutatója az energetikai területen kötött nemzetközi partnerségek stratégiai jelentőségét hangsúlyozta.
Lucian Pugliaresi, Ronald Reagan amerikai elnök egykori energetikai főtanácsadója, az Energy Policy Research Foundation elnöke elmondta, hogy
Šimun Lončarević, Energy Institute Hrvoje Pozar kutatója kihangsúlyozta mennyire fontos hosszútávon gondolkodni az energiahálózatok -pl. földgázvezeték- kiépítése kapcsán. Ezeket az infrastruktúrákat évtizedes távlatokra tervezik és építik, nem lehet aktuális politikai ügyek mentén hirtelen átrendezni őket.