Október 29-én az Mathias Corvinus Collegium - Klímapolitikai Intézet szakmai tanulmányútja során a Hortobágy-folyó holtágába telepített vissza széles kárászok társaságában, lápi pócokat, melyek a Kárpát-medencében őshonos, mára kihalófélben lévő halfaj, melynek természetvédelmi értéke egyedenként 250 000 Ft!

A Lápi póc mocsaras, lápos területeken élő picinyke halacska, amely kedveli a növényzettel benőtt sekély, háborítatlan állóvizeket (pl. tavak, kubikgödrök), ezért tökéletes élőhely számukra az emberi hatástól mentes Hortobágy-folyó sekély vize. 

Mágikus képessége, hogy nem csak a vízből képes oxigént felvenni, de a levegőből is.

A Lápi póc a 19. századi, nagy folyószabályozásokig általánosan elterjedtnek számított hazánkban, főként az Alföldön és a Kisalföldön. 

A mezőgazdasági célú terület-lecsapolásoknak, a klímaváltozásnak, és például az Amurgéb elterjedésének köszönhetően mára azonban állománya megtizedelődött, és a kihalás szélére sodródott ez az őshonos magyar halfaj. 

1974 óta fokozottan védett, megmaradt populációjának 90 százaléka ma is hazánkban él.

Köszönjük Kiss Balázsnak a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság elnökének a környezetvédelmi tanulmányút és akció szervezését és a szakmai vezetést.