Mathias Corvinus Collegium intézetei a Klímapolitikai Intézet vezetésével szakmai tanulmányúton vettek részt a Hortobágyon, hogy testközelből ismerhessék meg a kollégák a hazai természetvédelmi kincseket.
Az esemény keretein belül egy igazán izgalmas környezetvédelmi akciónak is részesei lehettek a kollégák.
Az út során a kollégáink meglátogatták a Hortobágyi Madárkórházat és a Hortobágyi Nemzeti Parkot is. Előbbinél betekintést nyertek abba, hogy a madárkórházban több tucat védett és őshonos madár életét mentik meg naponta, a fekete gólyától, a parlagi sason át a fülesbagolyig. Az utóbbinál pedig megismerkedhettek Magyarország egyik legkülönlegesebb természeti örökségével, a puszta világával. Az élmény nemcsak felejthetetlen volt, hanem a természetvédelem fontosságára is rávilágított.
Az út második részében a Hortobágyi Nemzeti Park természeti adottságait megismerve a Hortobágyi Vadasparkba látogatott el a küldöttség, amelyet úgy alakítottak ki, hogy alkalmas legyen az ősi puszta vadvilágának bemutatására, és az ott lévő állatfajok megismerésére.Lakói között láthatók az ember megjelenése előtt ezen a tájon élő, de a civilizáció térhódítása miatt a területről kiszorított állatfajok, mint például: farkas, keselyű, illetve a védett területeken ma is élő vadállatok: vadmacska, róka, réti sas, nyári lúd, nagy kócsag, szürke gém, daru, fehér gólya, vörös vércse.
Sőt olyan haszonállatokat is láthattak, mint a rekonstruált őstulok vagy a félvad körülmények között tartott Przewalski-lovak.
A tanulmányút legizgalmasabb része volt, hogy a Hortobágy-folyóba visszatelepítettek 23 példányt a Kárpát-medencében kihalófélben lévő, lápi pócokból, széles kárászok társaságában. A Lápi póc elsődleges élőhelye a mocsári növényzettel sűrűn benőtt sekély, háborítatlan állóvíz (pl. tavak, kubikgödrök) és a növényzetben szintén gazdag, lassan áramló kisvízfolyások, csatornák. Ezért tökéletes élőhely számukra az emberi beavatkozástól mentes Hortobágy-folyó sekély vize.
Köszönjük a tanulmányút szervezését és a szakmai vezetését Kiss Balázsnak a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság elnökének.
Köszönjük az MCC - Német-Magyar Intézet és a Migrációkutató Intézet kollégáinak az aktív részvételt a tanulmányút során.