A Nemzeti Tehetség Központ - Talent Zone 2022 szakmai kerekasztal-beszélgetésén vettünk részt Felsőörsön a Snétberger Zenei Tehetség Központban, ahol Szebenyi Péter, zöld influenszerünk képviselte a Klímapolitikai Intézetet.
A panelbeszélgetés az „Önfenntartás és fenntarthatóság: Egy mítosz vagy megvalósítható?” címet viselte, ahol olyan kérdések kerültek megvalósításra, mint:
- Az emberi történelem korábbi időszakához képest egy soha nem látott, összekapcsolt világgazdaságban élünk, ahol a javak és szolgáltatások tömkelege rengeteg ember számára elérhetővé vált, sokszor olcsón is. Minek törekedjünk egyáltalán önfenntartásra, ha egyébként „jól” élünk?
- Hogyan lehet meggyőzni az egyént és a közösséget „békeidőben”, hogy ne éljen ezzel a lehetőséggel, vagy más, sokszor drágább és kényelmetlen megoldásokra törekedjen? (negatív externáliák)
- A emberi természet része, hogy csak krízisekből tud tanulni és arra reagálni? Esély vagy veszély a válság? (pl. ellátási láncok sérülékenysége, COVID miatti leállás, a háború miatti energia- és élelmiszerárak stb.)
- Milyen tanulási (részünkre: tanítási) és megküzdési stratégiák vannak „békeidőre” és krízishelyzetre?
- Lehet egyáltalán teljesen önfenntartó az egyén? Egész más helyzetben van egy tanyasi/falusi lakos és egy nagyvárosi ember. A közösségek szerepe.
- Ha igen, hogyan? Ha nem, akkor hogyan tudja megnyerni a közösséget ennek az ügynek?
- Milyen időtávokban érdemes gondolkodni, ha elképzelünk egy önfenntartó közösséget? (a célkitűzés és a tervezés fontossága)
A kerekasztal-beszélgetés további szereplői voltak:
- Kump Edina környezetkutató, környezetmérnök;
- Orbán Balázs a Zöld Zugoly Klímafarm tulajdonosa;
- A moderátor, Dr. Vigh Péter, a masfelfok.hu projektmenedzsere, szerkesztője.
Olvasd el a szakmai előadásaiunkról készült beszámolóinkat a honlapunk "Hírek" rovatában.