MCC-s cserediákunk meghívására Uppsalába látogatott a KPI igazgatója, hogy előadást tartson és panelbeszélgetésben vegyen részt az Oikos által szervezett „Fenntarthatóság kontra biztonság: Az Európa geopolitikai jövőjét formáló energiavita” eseményen.

Vendéglátónk Arvid Hallen, az Oikos egyik vezetője volt.

A „Eltérő utak: Magyarország és Svédország energiabiztonsági stratégiái” szekcióban Gustav Boëthius beszélgetőparnereként a két ország eltérő energaistartégéáját vitatták meg a résztvevők.

Gustav Boëthius svéd energetikai szakértő, aki a szakpolitikára és annak Svédország energiaátalakítására és fenntarthatóságára gyakorolt hatásaira összpontosít. Gustav Boëthius a Svéd Energiaügynökségnél töltött ideje alatt azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy feltárta Svédország földgázfüggőségének gyenge pontjait. Jelentős felfedezései középpontjában az ország egyetlen földgázvezetéktől való kritikus függősége és a jelentős gáztároló infrastruktúra hiánya állt

Dr. Besenyei Mónika előadása során a magyar energiarendszer jelenlegi helyzete és a földgáz szerepe témakört járta körül. Majd a moderátor és a résztvevők kérdéseire válaszoltak.

Röviden bemutatjuk a vendéglátónkat is.

A svédországi Oikos Think Tank az ország konzervatív megújulásának egyik kulcsszereplője. A Mattias Karlsson, a Svéd Demokraták parlamenti frakciójának korábbi vezetője által alapított Oikos Sir Roger Scruton „oikophilia”, azaz az otthon szeretete fogalmáról kapta a nevét.

A fogalmat a modern korban Sir Roger Scruton neves konzervatív filozófus népszerűsítette, aki úgy vélte, hogy a család, a haza, a polgári társadalom, a nemzet, a kultúra és a civilizáció vonatkozásában meghatározott saját otthon iránti szeretet, tisztelet, hűség és kötelességtudat a konzervativizmus legmélyebb alapját képezi.

Így vall a szervezet magáról:

  • Szilárdan gyökerezve saját hazánkban, egyúttal egy szélesebb, történelmi és kifejezetten nyugati oktatási hagyomány és eszmeáramlás részének tekintjük magunkat, amely egyszerre visszatekintő és előremutató.
  • Tevékenységünk során egyszerre szenteljük magunkat annak, hogy régebbi idők konzervatív eszmei hagyományait megvilágítsuk, és annak, hogy a dinamikus konzervatív eszmefejlesztés központja legyünk, amely hozzájárulhat a jelen és a jövő kihívásaihoz igazodó új jobboldal építéséhez.
  • Olyan felelős konzervatív társadalmi fejlődésre törekszünk, amelyet a biztonság, az igazságosság, a jólét, az otthon- és a közösségi érzés jellemez.

A szervezetnek nincs közvetlen pártállása, de olyan szociálisan konzervatív eszmékhez csatlakozik, mint a kulturális megőrzés, a családi értékek és a nemzeti szuverenitás. Célja, hogy platformot biztosítson a szellemi vitához és a politika kidolgozásához, hogy hatást gyakoroljon a svéd konzervativizmusra, amely a progresszív politikával való elégedetlenségre válaszul egyre nagyobb teret nyert olyan területeken, mint a bevándorlás és a közbiztonság.

Az Oikos a fiatal értelmiségiek bevonására és a konzervatív vezetők új generációjának szemléletformálására összpontosított. Ez az irány egybecseng a Svédországban tapasztalható szélesebb körű elmozdulással, ahol a konzervatív eszmék nemcsak a munkásosztály, hanem a polgárság és az értelmiségi elit körében is egyre nagyobb teret nyernek.

A konzervativizmus újjáéledése olyan problémák miatt fennálló aggodalmakat tükröz, mint a szervezett bűnözés, a kulturális konfliktusok és a progresszív kormányzás érzékelt kudarcai. Az Oikos a hagyományos értékekhez való visszatérés és az óvatos politikaformálás népszerűsítésével a svéd politikai tájkép átalakításának kritikus erejévé vált.

 

Bízunk benne, hogy az Oikossal való egyűttműködés a látogatás hatására kiszélesedhet.