Annalena Baerbock, német külügyminiszter és csapatának tagjai tök jó fejek voltak és pizzát rendeltek az uniós tagországok küldötteinek az egyik, éjszakába nyúló, végkimerülésig tartó megbeszélésen.
A rendtartás szabályai szerint, ha az ülésvezető kalapácsütése előtt szólsz hozzá egy szövegtervezethez, akkor az még hatással lehet a nemzetközi megegyezés végleges formájára, ha csak utána, akkor eső után köpönyeg. Persze volt olyan, hogy egyes országok jelezték, még a megállapodás leütése előtt mindenképpen elmondanák álláspontjukat, de valahogy végül nem kaptak szót az ülést levezető elnöktől.
A megbeszéléseket körüllengte a félelem, mi van, ha Trump, az USA megválasztott új elnöke még a tárgyalások alatt bejelenti, hogy országát újra kilépteti a Párizsi Klímaegyezményből. Ettől tartva, a szövegtervezetekből kikerültek a párizsi megállapodásra történő utalások, hogy a következő amerikai elnök döntése a bakui eredményeket ne befolyásolja túlzottan negatívan.
Szakmai beszámolója mellett ilyen és ehhez hasonló kulisszatitkokat, személyes élményeket is megosztott az MCC kutatóival és diákjaival Deli Daniella, az Energiaügyi Minisztérium helyettes államtitkára, aki az Európai Bizottsággal együtt, az Unió soros elnökségét vivő Magyarország főtárgyalójaként, az egész EU-t képviselte az ENSZ 29. klímakonferenciáján, amely a közel 200 résztvevő ország okán a világ legnagyobb csúcstalálkozója.
A Klímapolitikai Intézet által szervezett műhelybeszélgetésen nem csak a helyettes államtitkár, de az azerbajdzsáni COP29-en terepmunkát végző, interjúkat készítő MCC-s diákok is prezentáltak és beszámoltak élményeikről, tapasztalataikről.
@klimapolitikaiintezet Milyen céljai vannak az idei COP29 klímakonferenciának? Részletezi Csongrády Márton, az MCC diákja. #cop29 #cop29azerbaijan ♬ eredeti hang – Klímapolitikai Intézet - Klímapolitikai Intézet
Az MCC így igyekszik egy platformra hozni diákjait a világ legfontosabb történéseivel és szereplőivel.