Szeptember 26-án Dr. Kovács Erik a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója előadást tartott az MCC székesfehérvári központjában a klímaváltozásról és a klímapolitikákról.
Az eseményen bemutatásra került a klímapolitikák rövid története az 1960-as évektől napjainkig, az üvegházhatású gázokkal kapcsolatos kibocsátási forgatókönyvek, a mitigációs és az adaptációs célok, a mostani energia válság és a 2100-ig várható globális, európai és hazai klímacélok.
Az előadáson elhangzott többek között, hogy a nagy kibocsátó országok eddig nem teljesítették a korábban vállalt klímapolitikai ígéreteiket és egyre messzebb kerülnek a klímacéljaiktól. Amennyiben a négy nagy kibocsátó ország (USA, Kína, India és Oroszország) nem csökkenti a melegítő gázok emisszióját, elkerülhetetlenné válik a 3 Celsius-fok alatti globális hőmérséklet-emelkedés. Ezért is nagyon fontosak a megfelelő adaptációs stratégiák, melyekkel párhuzamosan a mitigációra is koncentrálniuk kell az országoknak.
Napjainkban az Európai Unió az egyetlen olyan közösség, amely példamutatóan jár a klímaváltozás elleni küzdelemben és azon belül is Magyarország az egyik jó példája annak, hogy egyszerre lehet a klímapolitikai célok teljesítése felé haladni és a gazdaság sikerességét fenntartani.