A kaliforniai CalRecycle-nél jártunk, ahol a hulladékkezelés új dimenzióit ismertük meg. A közszolgáltató célja, hogy Kaliforniát piaci megoldásokkal egy teljesen körforgásos gazdaság felé vezesse, minimalizálva a hulladéklerakókba kerülő anyagokat, és elősegítve az újrahasznosítást.

A CalRecycle már évtizedes tapasztalattal rendelkezik a biológiai hulladékok gyűjtése és hasznosítása terén, így Magyarország – ahol még az út elején járunk – sokat tanulhat a kaliforniai partnerektől.

Különösen lenyűgözött minket az élelmiszer-mentési programjuk, amely a 2016-os SB 1383 törvény alapján 2025-re a fogyasztásra alkalmas, de egyébként kidobásra kerülő élelmiszerek 20%-ának megmentését tűzte ki célul.

Ezzel nemcsak a hulladék mennyiségét csökkentik, hanem a rászorulókat is támogatják.Bár Magyarországon is vannak állami (Élelmiszermentő Központ ) és piaci alapú sikeres kezdeményezések, a jobb eredmények elérése érdekében fontos megvizsgálni más országok által alkalmazott jó gyakorlatokat.A textilstratégiájuk is figyelemre méltó.

Bár a textil újrahasznosítás mechanikai folyamata során a szálak rövidülhetnek, ami a termék minőségét csökkentheti, a CalRecycle olyan innovatív megoldásokat keres, amelyekkel a textilhulladék hatékonyabban hasznosítható.

Ezek az inspiráló kezdeményezések reményt adnak egy fenntarthatóbb jövőre, és bízunk benne, hogy a jövőben a Klímapolitikai Intézet közre tud működni a jó megoldások magyarországi meghonosításában.