Dr. Toldi Ottó, a Klímapolitikai Intézet kutatásvezetője és Basa Márton kutatónk képviselték intézetünket a Dubai Expo magyar pavilonjában megtartott vízgazdálkodás témájú panelbeszélgetésen.

Az MCC-t Tóth Klaudia és Omar Seyfo, az MCC Migrációkutató Intézetének munkatársai képviselték még az előadók között, illetve Fejér Mercédesz, a nemzetközi iroda koordinátora és öt MCC-s egyetemista diák a hallgatóság soraiban.

Elfogadta meghívásunkat a panelbeszélgetésre Nuša Pavlinjek, a szennyvíz-újrahasznosítással foglalkozó, szlovén székhelyű Roto ügyvezető igazgatója. 

A kerekasztalt Basa Márton moderálta, míg Nuša Pavlinjek, Seyfo Omar, Toldi Ottó és Tóth Klaudia panelistaként vettek részt benne. A beszélgetés témája a vízgazdálkodáshoz kötődő problémák, konfliktusok és megoldások voltak.

A panel első harmadában a vízzel kapcsolatos problémákat elemezték az előadók. Ottótól megtudhattuk, hogy az ősmagyarok is „klímamigránsként” érkeztek Európába, miután a Himalája emelkedésének következtében egyre kevesebb eső jutott a közép-ázsiai sztyeppékre. Omar reakciójából kiderült, hogy a kora-középkor arab birodalma egy klímaoptimum idején élte virágkorát, és a közel-keleti kultúrákban mindig fontos szerepet játszott a víz misztikuma.

A saría szó eredeti jelentése például „a forráshoz vezető út” volt.

Nuša elárulta nekünk, hogy a vízhiányos terültek potenciális célországok lehetnek a termékeik számára, azonban ezek az országok gyakran éppen vízhiányuk miatt konfliktussal telítettek, ami megnehezíti a piacra lépést. Klaudiától megtudhattuk, hogy a vízhiány a Szubszaharai Afrikában is komoly gondokat okoz. A nagyobb városok gettóiban milliók élnek megfelelő mennyiségű és minőségű víz nélkül. A problémát tovább nehezíti a Szahara terjedése dél felé, ami további régiókat tesz vízhiányos területté.

A kerekasztal második harmadában azon konfliktusokról volt szó, melyeket részben a vízhiány vagy egyéb vízgazdálkodással kapcsolatos problémák okoztak. Omar rávilágított, hogy az arab tavaszt Szíriában egy ötéves aszályos időszak előzte meg. Ottó hozzátette, hogy a tengerszint 50 centiméteres emelkedése csak a Nílus-deltában több mint 3 millió ember lakhelyét veszélyeztetné közvetlenül. Kiemelte emellett, hogy a világ számos területére igaz, hogy a vízhiány miatt a növekvő népesség egyre kisebb területre kénytelen elvándorolni.

A beszélgetés harmadik harmadában a vízhiányra adott lehetséges megoldásokat vitatták meg a résztvevők. Klaudia felvázolta a Great Green Wall of Africa projektet, melynek célja egy övhöz hasonló, Afrikát kelet-nyugati irányban teljesen átszelő erdősáv kiépítése volt a Szahara déli határvidékén. Ez az erdősáv a tervek szerint meggátolta volna a sivatag tovább terjedését déli irányban.

A projekt azonban ebben a formában meghiúsult, de módosításokkal és az eredeti koncepció újragondolásával továbbra is tervbe van véve. Nuša bemutatta nekünk bizonyos termékeiknek a működését és azt is, hogy mit kínál a vállalatuk, milyen problémákra tud megoldást nyújtani a világ számos pontján. Ottó a megoldások kapcsán több lehetőséget is megemlített. Az Egyesült Arab Emirátusokban a tengervíz sótalanítására használnak el temérdek energiát fosszilis energiahordozókat alkalmazva.

Éppen a szállodánk mellett helyezkedik el a Jebel Ali Power Generation and Water Production Complex, ami 9570 MW villamosenergiát termel (a Paksi Atomerőmű kapacitása 2000 MW) földgáz-tüzelésű blokkokban, amelyet tengervíz sótalanításra használnak. Kína száraz régióiban mesterségesen hoznak létre esőfelhőket. Kutatásvezetőnk ezen kívül még szót ejtett egy eljárásról, mely akár a sivatag homokos talaját is termékennyé tudja tenni különböző növények ültetésével és mikroorganizmusok talajba injektálásával.

A panel végén a közönség is feltehette kérdéseit az előadóknak.

A hallgatóság visszajelzései alapján jó gondolati ívvel rendelkező, szakmailag professzionális és figyelemfelkeltő, követhető beszélgetésre került sor. A magyar pavilon munkatársai szerint ritkaságnak számít az Expo-n egy kerekasztal, mely ilyen hosszúságú, a közönség mégis végig figyelemmel és érdeklődéssel követi, így jóval átlagon felüli teljesítményt tett le az asztalra az MCC-s különítmény.